Nauka jazdy konnej

0
318
views
nauka jazdy konnej

Konie to fantastyczne, uczuciowe zwierzęta, które potrafią zaprzyjaźnić się z człowiekiem. Najprawdopodobniej, ze swoim koniem będziecie kompanami do końca życia. Jednak, aby tak się stało musisz poznać swojego konia, jego nawyki, a przede wszystkim pokonać barierę strachu. Podstawą jest też nauczenie się kierowania koniem, gdyż bez tego wasze drogi mogą okazywać się sprzeczne. Jak rozpocząć jazdę konną?

Potrzebny sprzęt

Jazda konna to dosyć kosztowne hobby. Musisz dbać o konia, co wiąże się nie tylko z kosztami weterynaryjnymi czy karmą, lecz także z opłacaniem stajni. Dodatkowo powinieneś zainwestować w sprzęt jeździecki.

Najważniejsze wyposażenie dla konia to czaprak zbierający pot, żelówka służąca do stabilizacji siodła, siodło, ogłowie i popręg. Profesjonalny strój dla jeźdźca składa się z wielu elementów, jednak na początek najważniejsze być miał kask lub kaskotoczek, który ochroni twoją głowę w przypadku upadku, a także buty, które pomogą ci zachować stabilność tzw. sztylpy. W ręku powinieneś mieć bacik.

Nauka z instruktorem

Na początek przygody z jazdą konną najlepsza będzie lonża. Linka podpięta do wędzidła konia jest w ręku instruktora, dlatego ma on pośrednią kontrolę nad koniem. Ty siedzisz na koniu, który chodzi dookoła wybiegu. Twoim zadaniem jest wykonywanie ćwiczeń na równowagę np.: stawanie w strzemionach lub obracanie się na grzbiecie koła. Na tym etapie nie trzymasz jeszcze wodzy. Po ćwiczeniach powinieneś dotykać uszu i ogona konia, by przyzwyczaić go do siebie i pokazać, że chcesz się z nim zaprzyjaźnić.
Po tym etapie ćwiczenia powtarzane są w szybszym chodzie, czyli na przykład w kłusie. Na tym etapie pracuje się również nad koordynacją ruchów, stabilnością rąk. Na końcu dostajemy wodze do ręki i uczymy się sterować koniem, przydatne też są wskazówki dawane zwierzęciu łydką.

Kolejnym poziomem trudności jest jazda w grupie stepująco-kłusającej. Konie idą jeden za drugim.. Jest to o tyle prostsze niż samodzielne prowadzenie koni, że zwierzęta zazwyczaj instynktownie chcą iść jeden za drugim. Jednak te ćwiczenia pomagają na zapanowanie nad stresem, gdy nie ma w pobliżu instruktora.

Następnie nauczysz się samodzielnie galopować to będzie ostatni etap twojego przygotowania do jazdy konnej. Jednak, zanim przejdziesz do tego etapu powinieneś umieć rozpoznawać końskie odruchy i potrafić nad nimi zapanować. Szybka reakcja to ważny element tego typu jazdy. Następnie możesz już tylko nabywać coraz to nowe doświadczenie i ćwiczyć technikę, bądź np. skoki przez przeszkody.

Jeżeli czujesz się pewnie i nie odczuwasz obaw możesz pominąć etap, gdzie instruktor ma podpiętą linkę. Jednak lepiej dla relacji z koniem, by przechodzić kolejne poziomy stopniowo, tak, by zwierzę miało czas się do ciebie przyzwyczaić.

Regularne ćwiczenia i wiedza

Nauka jazdy konnej wymaga przede wszystkim regularnych ćwiczeń oraz… spędzania czasu z koniem. Musi się nawiązać więź między jeźdźcem, a zwierzęciem. Ważną rolę w ćwiczeniach odgrywają „smakołyki”, którymi koń powinien być nagradzany po dobrze wykonanym manewrze. Dzięki temu wie, że ma po co się starać. Ty dla ułatwienia zadania sobie i koniowi powinieneś opanować strach i nerwy oraz nauczyć się wykonywać pewne ruchy. To na pewno pomoże się wam dograć. Z biegiem czasu powinieneś inwestować też w coraz bardziej zaawansowany sprzęt, który zwiększy komfort jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here