Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

0
259
views
dieta po operacji pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy to narząd służący magazynowaniu żółci oraz do jej zgęszczania. To tam żółć znajduje się do mementu emulgacji tłuszczu, czyli rozbiciu dużych cząsteczek na mniejsze, połączalne z innymi substancjami. Jednak bez tego narządu możemy żyć, dlatego podczas bardzo poważnych chorób woreczka, jest on czasem wycinany, by zawarta w nim żółć nie rozlała się po organizmie. Jeżeli czujemy ostry ból w prawym podbrzuszu, mamy nudności, wymioty i osłabienie, być może potrzebne będzie usunięcie pęcherzyka żółciowego. Jak powinniśmy odżywiać się po takim zabiegu?

Dieta po co? Jak długo?

Specjalistyczna dieta potrzebna jest, aby umożliwić organizmowi przystosowanie się do nowej sytuacji. Dieta taka powinna trwać kilka tygodni, w zależności jak reaguje organizm. Długość i rodzaj diety jest też zależny od sposobu przeprowadzenia operacji. Po operacji przeprowadzonej metodą laparoskopową w pierwszej dobie można zjeść kleik ryżowy. Natomiast jeżeli operacja była przeprowadzana w tradycyjny sposób w pierwszej dobie możemy jedynie wypić gorzką herbatę. W drugiej ową herbatę możemy lekko posłodzić, dopiero trzecia doba to odpowiedni czas na zjedzenie kleiku, następnie stopniowo powinniśmy wprowadzać kawę zbożową, zupę mleczną i inne lekkostrawne posiłki.

Jaka dieta?

Odpowiednia będzie dieta niskotłuszczowa, łatwostrawna, podobna do tej, którą stosować powinny osoby z zaostrzoną kamicą pęcherzykową. Nie powinno się sięgać po produkty kwaśne, wzdymające i tłuste.

Co jeść?

Podstawą takiej diety powinny być: mąka pszenna, płatki owsiane, ryż, suchary – to te produkty dostarczą odpowiednią ilość węglowodanów, indyk, chuda cielęcina, królik, warzywa młode i soczyste, najlepiej gotowane np.: marchewka, pomidory, cukinia.

Owoce również gotowane bądź pieczone np.: jabłka, brzoskwinie, morele, chude ryby, kasza manna, jęczmienna i ziemniaki. Możesz pozwolić sobie na desery takie jak galaretki owocowe, kisiele i budynie domowej roboty. Natomiast jeżeli decydujesz się na produkty mleczne najlepiej, gdyby zawartość tłuszczu mieściła się w 0,5-1,5%.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie – kanapki z sucharków z pomidorem i szynką z indyka
II śniadanie – jogurt o niskiej zawartości tłuszczu z bananem
Obiad – Dorsz z kaszą jęczmienną i sałatką z ogórka
Podwieczorek – brzoskwinia bądź sałatka owocowa
Kolacja – herbata, makaron z sosem pomidorowym

Czego unikać?

Nie spożywaj świeżego chleba ani placków ziemniaczanych. Smalec zamień na oleje roślinne. Unikaj słodyczy i produktów wzdymających. Zrezygnuj z produktów kwaśnych takich jak kefir.

Unikaj przede wszystkim:
-pikantnych przypraw: pieprzu, chilli…
-mocnej kawy i herbaty
-kapusty, brokułów, kalafiora, brukselki, warzyw strączkowych i wszystkich warzyw i owoców wzdymających
-otrębów pszennych, grubych kasz i wszystkich produktów zawierających błonnik nierozpuszczalny
-szpinaku, szczawiu, rabarbaru, gdyż niekorzystnie na rekonwalescencje wpływają szczawiany zawarte w tych roślinach
-żywności wysoko przetworzonej
-alkoholu i tytoniu

Trzymaj się zasad

Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego, choć dosyć różnorodna może być ciężka do zrealizowania. Szczególnie dla osób lubiących ostrą kuchnię oraz dla osób palących papierosy. Aby ułatwić sobie zadanie na dietę warto przejść jakiś czas przed operacją tak, by dać organizmowi czas na naukę nowych, zdrowych nawyków.

Następny artykułDomowe sposoby na opuchnięte kostki
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here